Razvoj in postavitev polnilnice za električna letala
Trajanje projekta: | 01.05.2016 - 31.05.2017 |
Odgovorna oseba: | dr. Vanja Čok |
Predmet prijave projekta je bila izdelava in postavitev (javne) polnilnice za električna letala, saj se je pri polnjenju električnih letal v praksi pokazala potreba po stacionarnem načinu polnjenja. Taka polnilnica bo omogočila hitrejše, enostavnejše in varnejše polnjenje električnih letal, kar bo pripomoglo k prijaznejši uporabniški izkušnji ter posledično vodilo k bolj razširjeni uporabi električnih letal.
Projekt smo izvajali po fazah, s čimer smo lažje načrtovali delo na projektu. Pri vsaki fazi smo zasledovali specifičen cilj, rezultati dela pa so nam služili kot osnova za nadaljnje faze. Prva faza je bila vezana na raziskavo problema, druga faza na koncepiranje, tretja faza na izdelovanje 3D modela in tehnično dokumentacijo vključno s trdnostno in obremenitveno analizo. Zaradi interdisciplinarnosti so v vsaki fazi potekale aktivnosti na konstrukcijskem, programskem in oblikovnem vidiku polnilnice.
Letala z električnim pogonom manjšajo odvisnost uporabnikov od fosilnih goriv. Nudijo letenje brez vsakršnih izpustov škodljivih plinov v ozračje in proizvajajo veliko manj hrupa kot podobna letala z motorji na notranje izgorevanje. Razvoj in vzpostavitev mreže stacionarnih polnilnih postaj je pomemben korak k večanju priljubljenosti in razširjenosti letal na električni pogon. Širjenje uporabe električnih letal namesto letal na fosilna goriva je tudi eden od korakov pri večanju ekološke ozaveščenosti tako pilotov kot tudi potnikov. Poleg tega niso zanemarljivi pozitivni vplivi zmanjšanja fosilnih goriv tako na okolje kot na zdravje in dobro počutje ljudi.
Partnerji projekta
Pipistrel d.o.o.